SMS24CT1G
DigiKey Part Number
SMS24CT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMS24CT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
SMS24CT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMS24CT1G
Description
TVS DIODE 24VWM 44VC 6TSOP
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44V Clamp 8A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 6-TSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMS24CT1G Models
Category
Power - Peak Pulse
350W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
60pF @ 1MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Package / Case
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
44V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8A (8/20µs)