SMF45AT1G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 25.350
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 14.871
Datasheet
72.7V Clamp 2.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-123FL
SMF45AT1G
DigiKey Part Number
SMF45AT1GOS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMF45AT1G
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SOD123FL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMF45AT1G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
200W
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
45V
Voltage - Breakdown (Min)
50V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
72.7V