SMF11AT1G
DigiKey Part Number
2156-SMF11AT1G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMF11AT1G
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SOD123FL
Customer Reference
Detailed Description
18.2V Clamp 11A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-123FL
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11A
Mfr
Power - Peak Pulse
200W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
SOD-123F
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V