SA170ARLG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 2.906
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
275V Clamp 1.8A Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
SA170ARLG
DigiKey Part Number
SA170ARLG-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA170ARLG
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Series
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V