NTVB170SA-L is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
170V Off-State Ipp TVS Thyristor DO-214AA, SMB
NTVB170SA-L
DigiKey Part Number
NTVB170SA-L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTVB170SA-L
Description
THYRISTOR 170V 50A DO-214AA
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NTVB170SA-L Models
Category
Current - Hold (Ih)
150 mA
Manufacturer
onsemi
Number of Elements
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance
39pF
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakover
265V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Off State
170V
Supplier Device Package
SMB
Voltage - On State
4 V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
50 A