NTSB20100CTT4G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
STMicroelectronics
In Stock: 619
STMicroelectronics
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 10A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
NTSB20100CTT4G
DigiKey Part Number
NTSB20100CTT4GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTSB20100CTT4G
Description
DIODE ARRAY SCHOT 100V 10A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
830 mV @ 10 A
Manufacturer
onsemi
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr
17 µA @ 70 V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A