NGTB50N65S1WG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 225
Datasheet
IGBT Trench 650 V 140 A 300 W Through Hole TO-247-3
NGTB50N65S1WG
DigiKey Part Number
NGTB50N65S1WGOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NGTB50N65S1WG
Description
IGBT TRENCH 650V 140A TO-247-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
onsemi
Gate Charge
128 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
75ns/128ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
400V, 50A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench
Reverse Recovery Time (trr)
70 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
140 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
140 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.45V @ 15V, 50A
Supplier Device Package
TO-247-3
Power - Max
300 W