NCV8752BSN33T1G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
In Stock: 3.852
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 5-TSOP
5-TSOP
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
NCV8752BSN33T1G
DigiKey Part Number
NCV8752BSN33T1G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV8752BSN33T1G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 200MA 5-TSOP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NCV8752BSN33T1G Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
25 µA
Mfr
Control Features
Enable, Power Good
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V