NCV8705MW33TCG
DigiKey Part Number
488-NCV8705MW33TCGTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCV8705MW33TCGCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCV8705MW33TCGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV8705MW33TCG
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 8-DFN
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-DFN (3x3)
EDA/CAD Models
NCV8705MW33TCG Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
25 µA
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Soft Start, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V