NCV8606MN18T2G
DigiKey Part Number
NCV8606MN18T2GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV8606MN18T2G
Description
IC REG LINEAR 1.8V 500MA 6-DFN
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 6-DFN (3x3.3)
EDA/CAD Models
NCV8606MN18T2G Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
180 µA
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
6-DFN (3x3.3)
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 500mA