NCV59151DS33R4G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 3.459
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A D2PAK-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
NCV59151DS33R4G
DigiKey Part Number
NCV59151DS33R4GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV59151DS33R4G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A D2PAK-5
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NCV59151DS33R4G Models
Category
Current - Output
Mfr
Control Features
Enable, Error Flag
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
13.5V
Package / Case
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
D2PAK-5
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 1.5A