NCV551SN18T1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 3.987
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 5-TSOP
5-TSOP
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
NCV551SN18T1
DigiKey Part Number
NCV551SN18T1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV551SN18T1
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 5-TSOP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NCV551SN18T1 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
8 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
8 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Control Features
Enable
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
12V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.22V @ 10mA