NCV4276CDS33R4G
DigiKey Part Number
488-NCV4276CDS33R4GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCV4276CDS33R4GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCV4276CDS33R4GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV4276CDS33R4G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 400MA D2PAK-5
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 400mA D2PAK-5
EDA/CAD Models
NCV4276CDS33R4G Models
Category
Current - Supply (Max)
35 mA
Mfr
PSRR
70dB (100Hz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Protection Features
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Voltage - Input (Max)
45V
Package / Case
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V