NCV4274ST33T3G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 10.861
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 3.170
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 400mA SOT-223 (TO-261)
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
NCV4274ST33T3G
DigiKey Part Number
NCV4274ST33T3GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV4274ST33T3G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 400MA SOT-223
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NCV4274ST33T3G Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
250 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
45 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
60dB (100Hz)
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
40V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage Dropout (Max)
1.33V @ 250mA