NCP715SN25T1G
DigiKey Part Number
488-NCP715SN25T1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCP715SN25T1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCP715SN25T1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP715SN25T1G
Description
IC REG LINEAR 2.5V 200MA 5-TSOP
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 5-TSOP
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
5.8 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
60dB (100kHz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Input (Max)
24V
Supplier Device Package
5-TSOP
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 50mA