NCP707CMX285TCG
DigiKey Part Number
NCP707CMX285TCG-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP707CMX285TCG
Description
IC REG LINEAR 2.85V 200MA 4-XDFN
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 4-XDFN (1x1)
Current - Quiescent (Iq)
35 µA
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
4-XDFN (1x1)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.85V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.17V @ 200mA