NCP699SN34T1G
DigiKey Part Number
488-NCP699SN34T1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCP699SN34T1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCP699SN34T1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP699SN34T1G
Description
IC REG LINEAR 3.4V 150MA 5-TSOP
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 5-TSOP
EDA/CAD Models
NCP699SN34T1G Models
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
55dB ~ 50dB (120Hz ~ 1kHz)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.4V
Supplier Device Package
5-TSOP
Voltage Dropout (Max)
0.36V @ 150mA