NCP629FC18T2G
DigiKey Part Number
NCP629FC18T2G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP629FC18T2G
Description
IC REG LIN 1.8V 150MA 5-FLIPCHIP
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 5-FlipChip (1.028x1.19)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCP629FC18T2G Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
175 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
62dB ~ 38dB (120Hz ~ 10kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
5-UFBGA, FCBGA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
5-FlipChip (1.028x1.19)
Voltage Dropout (Max)
0.175V @ 150mA