NCP606MN28T2G
DigiKey Part Number
488-NCP606MN28T2GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCP606MN28T2GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCP606MN28T2GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP606MN28T2G
Description
IC REG LINEAR 2.8V 500MA 6-DFN
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 6-DFN (3x3.3)
EDA/CAD Models
NCP606MN28T2G Models
Current - Quiescent (Iq)
180 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
6-DFN (3x3.3)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.24V @ 500mA