NCP584HSN12T1G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 8
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
NCP584HSN12T1G
DigiKey Part Number
NCP584HSN12T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP584HSN12T1G
Description
IC REG LINEAR 1.2V 200MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NCP584HSN12T1G Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
70 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Control Features
Enable
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 200mA