NCP5663DS18G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 22.151
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A D2PAK-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
NCP5663DS18G
DigiKey Part Number
NCP5663DS18G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP5663DS18G
Description
IC REG LINEAR 1.8V 3A D2PAK-5
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NCP5663DS18G Models
Current - Quiescent (Iq)
3 mA
Packaging
Tube
PSRR
70dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
9V
Package / Case
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
D2PAK-5
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 3A