NCP512SQ18T1G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 12.181
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Texas Instruments
Texas Instruments
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 80mA SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
NCP512SQ18T1G
DigiKey Part Number
NCP512SQ18T1GOS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP512SQ18T1G
Description
IC REG LINEAR 1.8V 80MA SC-88A
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NCP512SQ18T1G Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
90 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
50dB (1kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 80mA