NCP4620HSN15T1G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 3.640
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
NCP4620HSN15T1G
DigiKey Part Number
NCP4620HSN15T1G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP4620HSN15T1G
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NCP4620HSN15T1G Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
40 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
70dB (1kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
10V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
1.1V @ 150mA