NCP382LD15AAR2G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
onsemi
In Stock: 14
Datasheet
Direct
Texas Instruments
In Stock: 3.457
Datasheet
Similar
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 10.493
Similar
Texas Instruments
In Stock: 522
Rochester Electronics, LLC
Power Switch/Driver 1:2 P-Channel 1.5A 8-SOIC
NCP382LD15AAR2G
DigiKey Part Number
NCP382LD15AAR2GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCP382LD15AAR2GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP382LD15AAR2G
Description
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:2 8SOIC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NCP382LD15AAR2G Models
Category
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
Not Required
Mfr
Current - Output (Max)
1.5A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Rds On (Typ)
80mOhm
Part Status
Obsolete
Input Type
Non-Inverting
Switch Type
Features
Slew Rate Controlled, Status Flag
Number of Outputs
2
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO
Ratio - Input:Output
1:2
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output Configuration
High Side
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
P-Channel
Supplier Device Package
8-SOIC
Interface
On/Off
Package / Case
Voltage - Load
2.5V ~ 5.5V