NCP161AMX450TBG
DigiKey Part Number
488-NCP161AMX450TBGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP161AMX450TBG
Description
IC REG LINEAR 4.5V 450MA 4-XDFN
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 450mA 4-XDFN (1x1)
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
23 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
91dB ~ 48dB (100Hz ~ 100kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
4.5V
Supplier Device Package
4-XDFN (1x1)
Voltage Dropout (Max)
0.21V @ 450mA