NCP1117ST20T3G
DigiKey Part Number
NCP1117ST20T3GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCP1117ST20T3GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP1117ST20T3G
Description
IC REG LINEAR 2V 1A SOT-223
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCP1117ST20T3G Models
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
PSRR
70dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
20V
Supplier Device Package
SOT-223
Voltage - Output (Min/Fixed)
2V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 800mA