NCP1117DT15RKG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 17.528
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 24.600
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A DPAK
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
NCP1117DT15RKG
DigiKey Part Number
NCP1117DT15RKGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP1117DT15RKG
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1A DPAK
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NCP1117DT15RKG Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
72dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
20V
Supplier Device Package
DPAK
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 800mA