NC7SZ14P5 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 65.149
Datasheet
Direct
onsemi
In Stock: 4.590
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
Similar
Nexperia USA Inc.
Texas Instruments
Texas Instruments
Inverter IC 1 Channel Schmitt Trigger SC-70-5
NC7SZ14P5
DigiKey Part Number
NC7SZ14P5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NC7SZ14P5
Description
IC INVERT SCHMITT 1CH 1IN SC70-5
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NC7SZ14P5 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Quiescent (Max)
1 µA
Mfr
Current - Output High, Low
32mA, 32mA
Series
Input Logic Level - Low
0.2V ~ 1.2V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Logic Level - High
1.4V ~ 3.6V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Max Propagation Delay @ V, Max CL
5.9ns @ 5V, 50pF
Logic Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Circuits
1
Mounting Type
Surface Mount
Number of Inputs
1
Supplier Device Package
SC-70-5
Features
Schmitt Trigger
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Supply
1.65V ~ 5.5V