MC78M12ABDTG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 2.169
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 835
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 12.833
Texas Instruments
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA DPAK
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
MC78M12ABDTG
DigiKey Part Number
MC78M12ABDTGOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC78M12ABDTG
Description
IC REG LINEAR 12V 500MA DPAK
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MC78M12ABDTG Models
PSRR
80dB (120Hz)
Packaging
Tube
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Configuration
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package
DPAK
Voltage - Input (Max)
35V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V