MC78L18ABPG
DigiKey Part Number
MC78L18ABPG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC78L18ABPG
Description
IC REG LINEAR 18V 100MA TO92
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92 (TO-226)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MC78L18ABPG Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
6.5 mA
Packaging
Bulk
PSRR
48dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 Long Body
Voltage - Input (Max)
35V
Supplier Device Package
TO-92 (TO-226)
Voltage - Output (Min/Fixed)
18V