MC33269T-012 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 180
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA TO-220
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
MC33269T-012
DigiKey Part Number
MC33269T-012OS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC33269T-012
Description
IC REG LINEAR 12V 800MA TO220
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MC33269T-012 Models
Category
Voltage Dropout (Max)
1.35V @ 800mA
Mfr
Current - Output
Packaging
Tube
PSRR
55dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-220-3
Voltage - Input (Max)
20V
Supplier Device Package
TO-220
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V