MAC12HCM is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
TRIAC Standard 600 V 12 A Through Hole TO-220
MAC12HCM
DigiKey Part Number
MAC12HCM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAC12HCM
Description
TRIAC 600V 12A TO220
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MAC12HCM Models
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Manufacturer
onsemi
Current - Hold (Ih) (Max)
60 mA
Packaging
Tube
Configuration
Single
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Standard
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Off State
600 V
Package / Case
TO-220-3
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12 A
Supplier Device Package
TO-220
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
100A @ 60Hz