Image for HLMPM200 is not available
HLMPM200
DigiKey Part Number
HLMPM200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLMPM200
Description
LED RED 4MM ROUND T/H
Customer Reference
Detailed Description
Red LED Indication - Discrete 2.2V Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HLMPM200 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V
Mfr
Current - Test
20mA
Packaging
Bulk
Viewing Angle
135°
Part Status
Obsolete
Wavelength - Peak
635nm
Package / Case
Radial
Lens Style
Round with Flat Top
Height (Max)
6.24mm
Lens Size
3.99mm Dia