FGH25N120FTDS is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
IGBT Trench Field Stop 1200 V 50 A 313 W Through Hole TO-247-3
FGH25N120FTDS
DigiKey Part Number
488-FGH25N120FTDS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGH25N120FTDS
Description
IGBT TRENCH FS 1200V 50A TO-247
Customer Reference
Detailed Description
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
onsemi
Gate Charge
169 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
26ns/151ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
600V, 25A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
535 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
50 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
75 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 25A
Supplier Device Package
TO-247-3
Power - Max
313 W