FFPF10F150STU is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Diode 1500 V 10A Through Hole TO-220F-2L
FFPF10F150STU
DigiKey Part Number
FFPF10F150STU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFPF10F150STU
Description
DIODE AVAL 1500V 10A TO220F2L
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FFPF10F150STU Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
170 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 1500 V
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1500 V
Supplier Device Package
TO-220F-2L
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.6 V @ 10 A