FDP15N65 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 12
Datasheet
Similar
Vishay Siliconix
In Stock: 0
Datasheet
Infineon Technologies
In Stock: 3.049
STMicroelectronics
In Stock: 205
STMicroelectronics
In Stock: 817
N-Channel 650 V 15A (Tc) 250W (Tc) Through Hole TO-220-3
FDP15N65
DigiKey Part Number
FDP15N65-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDP15N65
Description
MOSFET N-CH 650V 15A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FDP15N65 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
63 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3095 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
440mOhm @ 7.5A, 10V