FDD120AN15A0 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Renesas Electronics Corporation
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 150 V 2.8A (Ta), 14A (Tc) 65W (Tc) Surface Mount TO-252AA
TO-252AA
Brushless DC Motor Control | Datasheet Preview
FDD120AN15A0
DigiKey Part Number
FDD120AN15A0TR-ND - Tape & Reel (TR)
FDD120AN15A0CT-ND - Cut Tape (CT)
FDD120AN15A0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDD120AN15A0
Description
MOSFET N-CH 150V 2.8A/14A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FDD120AN15A0 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
14.5 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
770 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
65W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Supplier Device Package
TO-252AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
120mOhm @ 4A, 10V