FDA69N25 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
IXYS
In Stock: 281
Datasheet
Similar
Renesas Electronics Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
In Stock: 262
In Stock: 483
In Stock: 300
N-Channel 250 V 69A (Tc) 480W (Tc) Through Hole TO-3PN
FDA69N25
DigiKey Part Number
FDA69N25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDA69N25
Description
MOSFET N-CH 250V 69A TO3PN
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FDA69N25 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
100 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4640 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
480W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
250 V
Supplier Device Package
TO-3PN
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
41mOhm @ 34.5A, 10V