FAN2558S18X
DigiKey Part Number
FAN2558S18XFSTR-ND - Tape & Reel (TR)
FAN2558S18XFSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FAN2558S18X
Description
IC REG LINEAR 1.8V 180MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 180mA SOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FAN2558S18X Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Mfr
PSRR
50dB (100kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Control Features
Enable, Power Good
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V