FAN2509S28X
DigiKey Part Number
FAN2509S28X-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FAN2509S28X
Description
IC REG LINEAR 2.8V 50MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA SOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FAN2509S28X Models
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
43dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.075V @ 50mA