FAN1616AS25X
DigiKey Part Number
FAN1616AS25X-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FAN1616AS25X
Description
IC REG LIN 2.5V 500MA SOT-223-4
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA SOT-223-4
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FAN1616AS25X Models
Category
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 500mA
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
72dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
18V
Supplier Device Package
SOT-223-4
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V