CS8101YD8
DigiKey Part Number
CS8101YD8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS8101YD8
Description
IC REG LINEAR 5V 100MA 8-SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CS8101YD8 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
140 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
20 mA
Packaging
Tube
PSRR
75dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable, Reset
Output Configuration
Protection Features
Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
30V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 100mA