CS5211GDR14
DigiKey Part Number
CS5211GDR14OSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS5211GDR14
Description
IC REG CTRLR BUCK 14SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 14-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CS5211GDR14 Models
Category
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 14V
Manufacturer
onsemi
Frequency - Switching
150kHz ~ 750kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Synchronous Rectifier
Yes
Part Status
Obsolete
Clock Sync
No
Output Type
Transistor Driver
Control Features
Frequency Control
Function
Step-Down
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Output Configuration
Positive
Mounting Type
Surface Mount
Topology
Buck
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)