CNY174300W is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Broadcom Limited
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Broadcom Limited
In Stock: 0
Datasheet
Isocom Components 2004 LTD
LITEON
Isocom Components 2004 LTD
Vishay Semiconductor Opto Division
In Stock: 990
Optoisolator Transistor with Base Output 5300Vrms 1 Channel 6-DIP
CNY174300W
DigiKey Part Number
CNY174300W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CNY174300W
Description
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6-DIP
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CNY174300W Models
Category
Output Type
Transistor with Base
Manufacturer
onsemi
Voltage - Output (Max)
70V
Packaging
Tube
Current - Output / Channel
50mA
Part Status
Obsolete
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.35V
Number of Channels
1
Current - DC Forward (If) (Max)
100 mA
Voltage - Isolation
5300Vrms
Vce Saturation (Max)
300mV
Current Transfer Ratio (Min)
160% @ 10mA
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Current Transfer Ratio (Max)
320% @ 10mA
Mounting Type
Through Hole
Turn On / Turn Off Time (Typ)
2µs, 3µs
Package / Case
6-DIP (0.400", 10.16mm)