AFGY120T65SPD
DigiKey Part Number
488-AFGY120T65SPD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFGY120T65SPD
Description
IGBT TRENCH FS 650V 160A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 160 A 714 W Through Hole TO-247-3
Category
Gate Charge
125 nC
Manufacturer
onsemi
Td (on/off) @ 25°C
40ns/80ns
Packaging
Tube
Test Condition
400V, 120A, 5Ohm, 15V
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
107 ns
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Grade
Automotive
Current - Collector (Ic) (Max)
160 A
Qualification
AEC-Q101
Current - Collector Pulsed (Icm)
360 A
Mounting Type
Through Hole
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.05V @ 15V, 120A
Package / Case
TO-247-3
Power - Max
714 W