AFGBG70T65SQDC
DigiKey Part Number
488-AFGBG70T65SQDCTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-AFGBG70T65SQDCCT-ND - Cut Tape (CT)
488-AFGBG70T65SQDCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFGBG70T65SQDC
Description
FS4 70A HIGH SPEED CO-PACK WITH
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Field Stop 650 V 75 A 617 W Surface Mount D2PAK-7
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
onsemi
Gate Charge
146.7 nC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Td (on/off) @ 25°C
20ns/133.2ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 35A, 4.7Ohm, 15V
IGBT Type
Field Stop
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Grade
Automotive
Current - Collector (Ic) (Max)
75 A
Qualification
AEC-Q101
Current - Collector Pulsed (Icm)
280 A
Mounting Type
Surface Mount
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 70A
Package / Case
TO-263-7, D2PAK (6 Leads + Tab)
Power - Max
617 W