80SQ045N is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 5.347
Datasheet
Similar
Diotec Semiconductor
In Stock: 385
Datasheet
Similar
Diotec Semiconductor
In Stock: 898
Diode 45 V 8A Through Hole Axial
80SQ045N
DigiKey Part Number
80SQ045N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
80SQ045N
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 8A AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
80SQ045N Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 45 V
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
Axial
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
8A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 8 A