74AC240PC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 194
Datasheet
Parametric Equivalent
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 2.920
Datasheet
Parametric Equivalent
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 13.787
Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element 3-State Output 20-PDIP
20-DIP
74AC240PC
DigiKey Part Number
74AC240PC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
74AC240PC
Description
IC BUFF 2V/6V 20-PDIP
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
74AC240PC Models
Category
Output Type
3-State
Manufacturer
onsemi
Current - Output High, Low
24mA, 24mA
Series
Voltage - Supply
2V ~ 6V
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Logic Type
Buffer, Inverting
Package / Case
20-DIP (0.300", 7.62mm)