2SD1012F-SPA-AC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 109
Datasheet
Bipolar (BJT) Transistor NPN 15 V 700 mA 250MHz 250 mW Through Hole 3-SPA
2SD1012F-SPA-AC
DigiKey Part Number
2SD1012F-SPA-AC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2SD1012F-SPA-AC
Description
TRANS NPN 15V 0.7A 3-SPA
Customer Reference
Detailed Description
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
160 @ 50mA, 2V
Mfr
Power - Max
250 mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Transition
250MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
125°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max)
700 mA
Package / Case
3-SIP
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
15 V
Supplier Device Package
3-SPA
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
80mV @ 10mA, 100mA