1V5KE11A is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 619
Datasheet
Image for 1V5KE11A is not available
1V5KE11A
DigiKey Part Number
488-1V5KE11A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1V5KE11A
Description
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC DO201
Customer Reference
Detailed Description
15.6V Clamp 96.2A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
96.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Discontinued at DigiKey
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
9.4V
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
10.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
15.6V